Evropska poslanca Franc Bogovič in Ljudmila Novak v Evropskem parlamentu gostita razstavo “Čebele ne poznajo meja”

Razstava je pripravljena na pobudo Čebelarske zveze Slovenije in Hrvaške čebelarske zveze ter poudarja pomen sodelovanja med čebelarji različnih narodnosti pri reševanju nadnacionalnih problemov

Bruselj, ponedeljek, 22. maj 2023 – Ob Svetovnem dnevu čebel, ki ga prav na pobudo Čebelarske zveze Slovenije in razglasitve s strani Generalne skupščine Združenih narodov vsakoletno obeležujemo 20. maja, bo nocoj v prostorih Evropskega parlamenta v Bruslju potekala slovesnost ob otvoritvi razstave “Čebele ne poznajo meja” (ang. “Bees Know No Borders”), ki jo gostijo evropski poslanci Evropske ljudske stranke Franc Bogovič in Ljudmila Novak (Slovenija) ter Karlo Ressler (Hrvaška). Razstava je pripravljena na pobudo čebelarskih zvez Slovenije in Hrvaške, ki sta tudi soavtorici razstave, njen namen pa je predvsem prikazati primere dobrih praks in ozaveščati o pomenu čebel in zdravega življenjskega okolja, ki spodbuja razvoj opraševalcev, na eni strani in o pomenu dobrega mednarodnega sodelovanja čebelarjev pri razvoju čebelarstva, v tem primeru slovenskih in hrvaških, na drugi strani. 

Osrednja točka razstave je promocija ideje o sodelovanju med čebelarji različnih narodnosti pri reševanju nadnacionalnih problemov, kot so na primer svetovna podnebna kriza, pomanjkanje krme za opraševalce in zagotavljanje pridelave hrane, ki je odvisna od opraševalcev. Na razstavi so tako predstavljeni pretekli in aktualni mednarodni projekti, ki povezujejo čebelarje različnih narodnosti, zgodovina čebelarstva na Slovenskem, izobraževanje mladih o pomenu čebel, razvoj iniciativ za Svetovni dan čebel, Evropski medeni zajtrk, idr.

Evropski poslanec Franc Bogovič (SLS/EPP) je ob skorajšnji otvoritvi razstave izpostavil, da gre pri tem dogodku za edinstveno priložnost, saj se “ne zgodi pogosto, da lahko pobudniki Svetovnega dneva čebel predstavijo svoje aktivnosti v hramu evropske demokracije ter hkrati tudi predstavijo pomen mednarodnega sodelovanja pri ohranjanju opraševalcev in njim prijaznega življenjskega okolja. Razstava prikazuje odličen pregled aktivnosti in trdega dela slovenskih čebelarjev tako pri promociji čebel, plemenitih bitij od katerih je odvisna kar tretjina pridelane hrane, kot tudi pri razvoju in pomenu mednarodnega sodelovanja ter prenosu znanja in izkušenj o čebelah in čebelarstvu.” Po Bogovičevem mnenju to dokazuje, da lahko tudi številčno majhni narodi spreminjamo svet na bolje – s sodelovanjem, inovativnostjo in vztrajnostjo!

Evropska poslanka Ljudmila Novak je dodala: »Veseli me, da se lahko naši in hrvaški čebelarji predstavljajo v Evropskem parlamentu v Bruslju. Čebele spadajo med najpomembnejše opraševalce, zato je izredno pomembno, da se vsi tega zavedamo in jih po najboljših močeh tudi zaščitimo pred škodljivimi vplivi in strupi. Tega se zavedajo tudi slovenski kmetje in čebelarji, ki imajo ogromno znanja na tem področju. Slovenski med spada tudi med najbolj kakovostne tovrstne produkte na svetu. Tradicija, izkušnje iz preteklosti in nova znanja so neprecenljive vrednote in značilnosti slovenskega čebelarstva ter garancija za zdravo prihodnost naše narave.«

Boštjan Noč, predsednik Čebelarske zveze Slovenije, pa je izpostavil naslednje: “Čebelarstvo v Sloveniji je način življenja za več kot 12.000 družin. To nam je lani decembra priznal tudi Unesco, z vpisom slovenskega čebelarstva na reprezentativni seznam nesnovne kulturne dediščine. Če bi jaz bil čebela, bi si nedvomno želel živeti v Sloveniji! ‘Čebele združujejo Slovence in povezujejo svet,’ so bile znamenite besede tedanje državne sekretarke MKGP, ge. Tanje Strniša, ob promociji ideje o Svetovnem dnevu čebel. In še danes močno veljajo. Današnja skupna razstava slovenskih in hrvaških čebelarjev je pomembna v smislu nadaljnjega sodelovanja in povezovanja ter graditvi dobrih odnosov med sosednjima državama, saj čebele ne poznajo meja in ne barve politike. Čebelarji smo dokazali, da znamo in zmoremo, saj nam pravo pot kažejo čebele. Zgledujmo se po njih!”