Franc Bogovič o izzivih zaposlovanja mladih v EU

Bruselj, Ljubljana, 10. maj 2021 – Evropski poslanec Franc Bogovič (SLS/EPP) je v okviru omizij Studio Evropa, ki jih z evropskimi poslanci in ostalimi strokovnjaki pripravlja Pisarna Evropskega parlamenta v Sloveniji, sodeloval v pogovoru Mladi in EU pred izzivi. V pogovoru, kjer so sodelovali tudi evropska poslanka Irena Joveva, predsednica sindikata Mladi+ Tea Jarc, predsednica Zveze slovenske podeželske mladine Anja Mager in prof. dr. Rudi Klanjšek s Filozofske fakultete Univerze v Mariboru, so sodelujoči iskali odgovore na trenutni položaj mladih na trgu dela v EU. Mladi se že nekaj časa ukvarjajo s problematiko brezposelnosti in prekarnosti, pandemija pa je to poudarila tudi s povečanjem stresa, negotovosti, študijem na daljavo in problematiko stanovanjska vprašanja. Omizje je povzelo zaključke osrednjega dogodka portugalskega predsedovanja Svetu EU – Socialnega vrha v Portu, ki je potekal 7. in 8. maja z namenom iskanja rešitev na teme, ki so se izrazile v času pandemije: zdravje, zaposlovanje, socialna varnost in vključenost v družbo.

 

Na vprašanje, če bo lahko trg sam poskrbel za delovna mesta mladih, je Bogovič odgovoril, da se je EU odločila, da skuša z načrtom za okrevanje in odpornost podpreti aktivnosti, katerih cilj je zagotoviti delovna mesta za mlade in ostale ranljive skupine. Pri tem je opozoril: »Slovenija bo morala načrte prilagoditi. Predvsem moramo delati v smeri, ki bo zagotovila delovna mesta prihodnosti!«

 

Prav tako je dodal, da moramo kratkoročno usmeriti pogled na sektorje, ki bodo z normalizacijo stanja zopet zaživeli, kot so naprimer turizem in mobilnost. Dolgoročno pa moramo slediti zelenemu in digitalnemu prehodu, ki bo prinesel velike spremembe na področjih energetike, mobilnosti, zdravstva, oskrbe starejših itd. Mladi imajo to prednost, da so zelo fleksibilni glede izobraževanja, nabiranja izkušenj in veščin ter izbire delovnih mest, naloga odločevalcev pa je, da pripravijo usmeritve, ki bodo odprla nova inovativna delovna mesta. Pri tem je izpostavil tudi socialni sklad, s katerim bo lahko podprli projekte vajeništva in praks ter projekt Erasmus+.

 

V pogovoru so bile izpostavljene tudi Pametne vasi kot primer projektov, ki bodo mladim na podeželju omogočili, da izrazijo svoje potenciale: »V projektu pametnih vasi je veliko priložnosti: od reševanja kratkih živilskih verig, od skrbi za starejše, e-zdravja. Poseben izziv je tudi mobilnost na podeželju ter delovna mesta v podjetjih, ki ne ogrožajo okolja. V ruralnem območju se pojavljajo podjetja, ki koristijo nove tehnologije. Tu moramo iskati delovna mesta za znižanje brezposelnosti.«