Hribovski kmet mag. Stanislav Bergant ob predstavitvi peticije za zmanjšanje števila zveri v Evropskem parlamentu: Prebivalcem podeželja so kratene osnovne človekove pravice!
Bruselj, 5. december 2019 – Na skupni seji odborov Evropskega parlamenta za kmetijstvo in razvoj podeželja, okolje, javno zdravje in varno hrano ter peticije (odbori AGRI, ENVI in PETI) je mag. Stanislav Bergant, hribovski kmet iz Kokre, predstavnik Zveze društev ekoloških kmetov Slovenije predstavil peticijo za zmanjšanje števila divjadi in zveri. Peticijo, ki jo je podpisalo Združenje ekoloških kmetov Slovenije skupaj s še 50 različnimi društvi in združenji, ki delujejo na področju kmetijstva v Sloveniji, so na Evropski parlament in Evropsko komisijo naslovili pred dobrim letom. Predstavitve peticije se je udeležil tudi evropski poslanec Franc Bogovič (SLS/EPP).
Podpisniki peticije opozarjajo, da je škoda, ki jo v kmetijstvu in gozdarstvu povzročajo zveri in divjad, vsako leto večja. V zadnjih desetletjih se je namnožila velika parkljasta divjad, hkrati pa so velike zveri nesorazmerno zaščitene in tako smo v Sloveniji zgolj v letošnjem letu bili priča povečanju konfliktov z zvermi, predvsem volkovi, kar je mnogim rejcem drobnice povzročilo veliko škodo.
Mag. Stanislav Bergant je v imenu podpisnikov peticije na predstavitvi v Evropskem parlamentu uvodoma predstavil razmere in statistične karakteristike slovenskih kmetij, pri čemer je opozoril, da jih večina ne more preživeti zgolj in samo s kmetijsko dejavnostjo, pač pa imajo ljudje, ki živijo na kmetiji, še kakšno zaposlitev izven kmetije oz. kmetujejo v kombinaciji z drugimi aktivnostmi, kot so gozdarstvo, obrt, kmečki turizem. Predstavil je tudi razširjenost volka na področju Alp v Sloveniji, ki resno ogroža živinorejo v alpskem visokogorju in številne kmete sili v opuščanje te dejavnosti. Poudaril je, da bi v alpskem svetu zaščita živine in drobnice pred volkovi z ograjami in psi povsem pokvarila izvorno alpsko pokrajino.
Bergant je poslance opozoril tudi na psihološki učinek pokolov volkov, ki trgajo meso z živali pri živem telesu, ob tako grozovitih mukah živali in grozljivih prizorih pa veliko ljudi, kmetov, obupa in opušča ukvarjanje z živinorejo.
»Prebivalcem podeželja so kratene osnovne človekove pravice,« je dejal Bergant in navedel pravico do enakosti, pravico do varnosti, do gospodarskega, kulturnega in socialnega napredka, do ohranjanja kulturne krajine in kmetovanja. »Imamo le dve poti: ali ohranimo žive kmetije in podeželje ali pa ga prepustimo zaraščanju. Prosim, ne dovolite romantičnim nevladnikom in sodiščem, da odločajo o tem,« je poziv Evropskemu parlamentu sklenil Bergant in ga pozval k sprejetju ustreznih ukrepov za podporo stabilnemu tradicionalnemu kmetovanju, zlasti na območjih s težkimi kmetijskimi pogoji.
Bogovič je v razpravi ob predstavitvi peticije dodatno opozoril na problematične razmere z zvermi, predvsem z medvedi in volkovi, v Sloveniji. »Imamo velik problem v kmetijstvu in živinoreji ter glede varnosti ljudi. Otroci na Blokah, hodijo na sprehod v vrtcu skupaj z lovci, kar je nenormalno! In namesto, da bi bili država, ki sprejema populacijo volka, se povzroča odpor,« je dejal Bogovič. Sam že dlje časa opozarja, da je bila Slovenija nekoč primer dobre prakse na tem področju, v zadnjem obdobju pa se je to ravnovesje in dobra praksa porušila zaradi blokade nevladnikov in ker že dlje časa ni bilo pravega uravnavanja populacije zveri, smo priča njenemu skokovitemu porastu.
Razprave evropskih poslancev na skupni seji odborov za kmetijstvo, okolje in peticije so bile zelo poenotene v tem, da je treba populacije volkov uravnavati tudi z odstrelom , sicer je, ob velikem porastu števila volkov v Evropi, normalno sobivanje z njimi nemogoče. Bogovič je pri tem poudaril, da so prav takšne razprave v Evropskem parlamentu izjemno pomembne, prav zato, da se tudi v Bruseljskem mehurčku zazna resnost situacije.