S projektom pametnih vasi želimo zaustaviti razkorak med mestom in podeželjem, ki ga prinaša tehnologija z digitalizacijo

Ljubljana, 23. maj 2017 – Na dan Evrope je bil evropski poslanec Franc Bogovič (SLS/EPP) gost v oddaji Studio 5 na NET TV. Z voditeljem Alešem Preglom se je pogovarjal o izidu francoskih predsedniških volitev, petih scenarijih Evrope, problematiki okoli terana, ukrepih kmetijske politike EU, pametnih vaseh in še o marsičemu drugemu.

 

Francoske volitve

O volitvah v Franciji je Bogovič dejal, da podpira odločitev za izvolitev Macrona: »Odločitev Francozov ob izvolitvi Macrona pozdravljam, saj bi drugačen izid zelo vplival na usodo Evrope. Bodo pa morali Francozi odgovoriti na številne težave, ki jih imajo.«

 

Pet scenarijev Evrope

»Pet scenarijev ni pet izbir, med katerimi se odločamo. Gre za premišljen dokument Komisije kot prikaz petih scenarijev, o čem se v Evropi govori,« je poudaril Bogovič in pojasnil, da Komisija do septembra nabira mnenja držav članic iz strokovnih debat glede scenarijev, takrat bo pripravila predlog, ki ga bodo okoli novega leta na svetu predsednikov vlad tudi usvojili.

 

Teran

»Ko gre za stvari vitalnega interesa, se je treba pogovarjati, mi pa se glede terana nismo znali pogovarjati takrat, ko bi se morali. Politiki nismo tu zato, da na nacionalističnih temah gradimo obstoj, temveč da skupne težave rešujemo,« je poudaril poslanec in dodal, da je minister Židan že poleti 2014 zavrnil povabilo EU in Hrvatov za pogovor, zato je EU prisluhnila hrvaškim argumentom: »Takrat bi lahko zelo argumentirano dokazali, kaj je že zaščiteno in bi bil izid lahko bistveno drugačen. Tudi sam sem imel težavo z Avstrijci glede kranjske klobase, pa smo v pogovoru našli elegantno rešitev za dobrobit obeh strani.«

 

Ukrepi kmetijske politike EU

Na vprašanje o večji intenzivnosti v kmetijstvu je Bogovič dejal, da to ne pomeni večjo obremenitev okolja: »Vsi se zavedamo, da je treba z naravnimi viri pazljivo ravnati in večja produktivnost ne pomeni, da dodajmo več dušika, več pesticidov, ampak pomeni največkrat več znanja, tudi novih tehnologij. Kmetijstvo je po eni strani kapitalsko zelo zahtevno, po drugi strani pa je željno in potrebno veliko znanja.« Nadalje sta z voditeljem spregovorila še nekaj o ukrepih kmetijske politike EU, o katerih je poslanec poudaril: »Skozi ukrepe kmetijske politike se želi ohraniti obdelanost krajine, hkrati pa omogočiti kmetovalcu, da dobi spodoben zaslužek in na koncu da je tudi cena na trgovskih policah nekoliko nižja. Eden izmed ciljev je, da se naredi razmejitev med velikimi in manjšimi kmetijami in da se gre v smeri ohranitve družinskih kmetij«.

 

Pametne vasi

»Ena izmed največjih prednost Slovenije je, da smo uspeli dobro razviti podeželje in ustvariti primerljive bivalne pogoje. S projektom pametnih vasi poskušamo narediti, da ne bi tehnološka revolucija, ki jo prinašajo pametni telefoni, digitalizacija zopet naredila razvojnega razkoraka med mestom in podeželjem,« je bistvo pametnih vasi poudaril Bogovič in pojasnil, da bi npr. preko aplikacij povezali pridelovalce hrane s potrošniki, izboljšali mobilnost na podeželju na način, da bi imeli tudi starejši dostop do trgovin, zdravstvenih domov itd. Cilj pilotnega projekta je dobiti sredstva, z njimi pa bi v desetih državah primerjali prakse, kar bi služilo kot osnova za širšo evropsko prakso.

Pogovor s poslancem Francem Bogovičem si lahko ogledate od 33. minute dalje: