Strasbourg, 21. maj 2015 – Zadnji dan majskega zasedanja je Evropski parlament razpravljal tudi o dinamiki gospodarske rasti v EU in o spomladanski gospodarski napovedi Evropske komisije, v kateri ta napoveduje pozitivno gibanje gospodarskih kazalcev v Evropski uniji (EU) v letu 2015, na kar bodo pozitivno vplivale predvsem ugodne razmere v svetovnem gospodarstvu – razmeroma nizke cene nafte, stabilna globalna rast, trend padanja evra ter ustrezne gospodarske politike v EU.
Evropski poslanec Franc Bogovič (SLS/EPP) je v razpravi izpostavil, da so t. i. Junckerjev investicijski načrt, ukrepi Evropske centralne banke in ugodna gospodarska klima, ki jo generira predvsem nizka cena nafte na svetovnem trgu, okoliščine, ki so zelo ugodne za rast evropskega gospodarstva.
?Seveda pa nas to ne sme zavesti. V marsikateri državi članici EU se spopadajo z velikimi strukturnimi problemi, neuravnoteženimi proračuni in zaskrbljujočim trendom javnega dolga. Zato so kljub ugodni gospodarski klimi v številnih državah članicah EU potrebne reforme, ki bodo samim državam, kot celotnemu evropskemu gospodarstvu, zagotovile dolgoročno stabilnost?, je v Evropskem parlamentu opozoril Bogovič. Kot najpomembnejše je izpostavil predvsem reforme na področju javne uprave, pokojninske in delovnopravne zakonodaje ter izobraževanja.
?Trenutna gospodarska rast v EU nas ne sme preslepiti. Pozitivnih kazalcev ne smemo ?iz rok v usta? prenesti v povečanje javne porabe, pač pa nam morajo predstavljati motivacijo za reformiranje samih držav?, še dodaja Bogovič. Prepričan je, da bomo lahko le tako zagotovili dolgoročno stabilnost gospodarstev držav članic EU in hkrati okrepili pripravljenost na morebitne prihodnje krize.
Bogovič je še izpostavil, da morajo države članice EU prenehati z iskanjem ?zunanjih sovražnikov? za svoje težave, pač pa se morajo s problemi resno in odgovorno soočiti ter jih začeti reševati znotraj držav samih.