Biti moramo vizionarji, ki smo zavezani usmerjanju kmetijskega sektorja v prihodnost, ki bo hkrati trajnostna in tehnološko napredna

Bruselj, 23. januar 2024 – Evropski poslanec Franc Bogovič je danes v Evropskem parlamentu sodeloval na dogodku ‘Digitalizacija, umetna inteligenca in trajnostno kmetijstvo’, na katerem je predstavil svoje poglede na digitalizacijo v kmetijstvu in na podeželju. Izpostavil je, »da moramo biti vizionarji, ki smo zavezani usmerjanju kmetijskega sektorja v prihodnost, ki bo hkrati trajnostna in tehnološko napredna.«

Poudaril je, da je je bil Evropski parlament v zadnjih letih v ospredju spodbujanja inovacij in digitalne preobrazbe v kmetijskem sektorju. »Naša usklajena prizadevanja so bila ključnega pomena tudi pri zasnovi in izvajanju pobude ‘Pametne vasi’, ki jo s ponosom promoviram od leta 2017. Pri tem prizadevanju ne gre le za uvajanje najsodobnejše tehnologije na podeželje; gre za pomladitev podeželskih skupnosti, jim ponuditi nove priložnosti in izboljšati kakovost življenja in dela njihovih prebivalcev. Pametne vasi predstavljajo evropsko zavezo k zagotavljanju, da digitalizacija v kmetijstvu ne bo omejena zgolj na urbana ali dostopna območja, temveč bo splošno razširjena realnost, ki lahko koristi vsem delom naše Unije,« je izpostavil Bogovič.

Z integracijo umetne inteligence in masovnimi podatki smo po Bogovičevem prepričanju sedaj priča spremembi paradigme v pristopu h kmetovanju in proizvodnji hrane. »Precizno kmetijstvo, ki ga poganjajo te najnovejše tehnologije, niso oddaljene sanje, ampak resničnost, ki že dela kmetijstvo bolj učinkovito, trajnostno in produktivno. Omogoča boljše odločanje, optimizirano uporabo virov in zmanjšan okoljski odtis, kar je popolnoma v skladu z našimi cilji zelenega dogovora. Digitalizacija in trajnost sta po mojem mnenju dva stebra, bistvena za podporo močnemu in živahnemu kmetijskemu sektorju. Kljub temu, da slavimo napredek na tem področju, pa se moramo zavedati tudi izzivov, ki so pred nami. Pot do popolnoma digitaliziranega kmetijskega sektorja je polna zapletov, vključno s potrebo po znatnih naložbah v infrastrukturo, nujnimi ukrepi za kibernetsko varnost, vprašanji lastništva podatkov in nujnostjo obravnavanja digitalnega razkoraka, da se zagotovi pravičen dostop do teh tehnologij. Poleg tega moramo pri uvajanju teh novosti še posebej skrbeti za socialno-ekonomsko strukturo našega podeželja. Naša dolžnost je, da zagotovimo, da bo digitalni prehod vključujoč, da bo ponujal možnosti izpopolnjevanja in ponovnega usposabljanja ter da bo spoštoval tradicijo in družbene strukture naših podeželskih skupnosti. Sodelovati moramo pri iskanju inovativnih rešitev, ki ne bodo samo tehnično zanesljive, temveč tudi družbeno odgovorne in ekonomsko upravičene,« je poudaril Bogovič.