Ureditev področja trgovine z minerali je daleč največja razvojna pomoč, ki jo lahko EU ponudi afriškim državam

 

Strasbourg, 19. maj 2015 ? Na današnjem zasedanju je Evropski parlament obravnaval poročilo evropskega poslanca Iuliuja Winklerja  z naslovom Samopotrjevanje potrebne skrbnosti uvoznikov, ki uvažajo minerale in kovine z območij, prizadetih zaradi konfliktov, in območij z visokim tveganjem. Trgovina z naravnimi bogastvi iz držav tretjega sveta, ki velikokrat predstavlja evidentno kršenje človekovih pravic in posredno pomeni tudi financiranje oboroženih spopadov v teh državah, je nedvomno velik problem, ki mu mora EU nedvomno nameniti veliko pozornosti. Nenazadnje je EU eden največjih svetovnih uvoznikov tovrstnih mineralov in kovin, saj predstavlja delež uvoza teh surovin v EU kar 35 % svetovne trgovine. A predlagana Uredba o samopotrjevanju potrebne skrbnosti uvoznikov, ki uvažajo minerale in kovine z območij, prizadetih zaradi konfliktov, in območij z visokim tveganjem uredba vendarle namenja tej problematiki pozornost, ki si jo zasluži.

 

Cilj predloga uredbe je namreč omejiti trgovino z minerali iz konfliktnih dežel, v veliki meri gre pri tem za afriške države, z namenom varstva človekovih pravic in omejitve prelivanja dobičkov iz donosne trgovine z minerali, kot so kositer, volfram, zlato in tantal, v roke tihotapcev oz. paravojaških in terorističnih organizacij, ki nadzorujejo to trgovino. Predlog uvaja volontersko shemo certificiranja podjetij, ki v EU uvažajo minerale, podobno sistemu ?fair-trade? blaga.

 

Evropski poslanec Franc Bogovič (SLS/EPP) je v razpravi izpostavil pomembnost ureditve trgovine z minerali, ki predstavljajo največje naravno bogastvo revnih afriških držav. Žalostno pa po njegovem mnenju je, da imajo prebivalci teh držav od tega bogastva zelo malo, kvečjemu še večje trpljenje zaradi posledic nepoštenega izkoriščanja teh dobrin. Kot je poudaril, imamo na eni strani grozljivo izkoriščanje otrok, žensk in moških, sposobnih za delo, na drugi strani pa milijonske dobičke trgovine z minerali, ki prehajajo v roke skorumpiranih združb, paravojaških milic in tihotapcev s temi minerali ter kovinami. Na te grozovitosti je opozoril tudi dobitnik letošnje nagrade Sakharov Denis Mukwege, zdravnik iz Konga, ki pomaga ženskam, žrtvam grozljivih spolnih zlorab v nikoli zaključeni vojni v Kongu.

 

Glede na to, da je EU eden največjih uvoznikov mineralov, je po Bogovičevem prepričanju sprejetje ukrepov za omejitev nepravične trgovine in preusmeritev dobičkov iz naslova te trgovine prvi korak k ozdravitvi ene izmed najbolj nevarnih bolezni, ki šibi afriško celino. Posledice te bolezni so oboroženi konflikti in terorizem, zaradi katerega dnevno umirajo številni civilisti, revščina, lakota ter nenazadnje tudi milijoni beguncev in njihovo posledično umiranje v Sredozemlju. ?Zato podpiram prizadevanje, da se naredi na tem področju red. Da tudi Evropa, ki je velik porabnik teh surovin, da svoj prispevek in jasno pove, da želi na tem področju jasnost in transparentnost,? je v Evropskem parlamentu dejal Bogovič, ki verjame, daje to eden pomembnejših korakov za EU tudi pri spoprijemanju z migracijsko politiko EU in možnost, da se probleme rešuje problemov pri njihovem izvoru.

 

EU je že sedaj največji svetovni donator razvojne pomoči za afriške države. Bogovič je prepričan, da je ureditev področja trgovine z minerali daleč največja razvojna pomoč, ki jo lahko EU ponudi afriškim državam, saj je osnova za to, da dobički te trgovine ostanejo v državi in se reinvestirajo v razvoj, izobraževanje, zdravstveno oskrbo itd.